Otwarte Strefy Aktywności, czyli sport to zdrowie

Otwarte strefy aktywności to projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki, który promuje aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Co to jest projekt OSA? Dowiesz się z artykułu.

Projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki kontynuuje ideę stojącą za powstaniem orlików, czyli aktywność dla każdego. Z tą różnicą, że w tym przypadku jest to aktywność naprawdę dla każdego, więc nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale też dla osób w podeszłym wieku. Jak sama nazwa wskazuje, Otwarte Strefy Aktywności (OSA) mają być ogólnodostępnymi miejscami, gdzie można aktywnie spędzić czas. Projekt OSA ruszył wraz z Nowym Rokiem 2018 i jak mogliśmy usłyszeć od przedstawicieli naszego rządu, w ciągu najbliższych dwóch lat ma powstać ok. 3000 takich miejsc w całej Polsce. Liczba jest rzeczywiście imponująca, ale nie wzięła się znikąd. W wielu mniejszych miejscowościach – a to właśnie do nich głównie kierowany jest ten projekt – brakuje miejsc, gdzie mieszkańcy mogą pójść na siłownie lub z dziećmi na plac zabaw.

Sport i integracja

Głównym powodem dla jakiego został zainicjowany projekt, jest zapotrzebowanie mieszkańców małych miejscowości na miejsca o charakterze sportowo-rekreacyjnym. Jak widać ludzie chcą się ruszać i spędzać aktywnie czas, trzeba im to tylko umożliwić. Rodzice chętnie zobaczą swoje dzieci jak bawią się z innymi dziećmi w bezpiecznym miejscu, gdy sami będą mogli w tym czasie wymienić doświadczenia i porozmawiać. Całe rodziny mogą razem grać w ping ponga, szachy lub inne gry. Dobrym pomysłem może być nawet urządzanie w Otwartych Strefach Aktywności międzysąsiedzkich turniejów, dzięki którym będzie można się lepiej poznać. Co ważne, w tym wszystkim nie są pominięci seniorzy, ponieważ będą mogli usiąść w spokoju na ławce i porozmawiać lub też grać z innymi, bo przecież każdy ma tyle lat na ile się czuje. Z kolei młodzież chętnie skorzysta z plenerowej siłowni, gdzie będą kształtować swoje sylwetki i charaktery.

Jak wyglądają OSA?

Każdy obiekt musi zawierać siłownię plenerową oraz strefę relaksu. Siłownia musi składać się z co najmniej 6 urządzeń tak, aby mogło na niej ćwiczyć kilka osób na raz. Z uwagi na to, że często takie urządzenia montowane są na słupach po obu stronach, na takiej siłowni może ćwiczyć równocześnie nawet 12 osób. Strefa relaksu musi się składać z minimum 4 ławek oraz gry lub gier np. trampoliny, stołu z szachami lub stołu do ping ponga. Otwarte Strefy Aktywności występują w dwóch wersjach: podstawowej i rozszerzonej. Wersja rozszerzona oprócz ww. wyposażenia musi zawierać jeszcze plac zabaw z przynajmniej 3 urządzeniami sprawnościowymi dla dzieci. Dla bezpieczeństwa, teren musi być ogrodzony. Nie ma dokładnych zaleceń, co do terenu zielonego, ale wiadomo, że obiekt musi być zlokalizowany na obszarze zielonym lub taki obszar musi zostać stworzony.

otwarte strefy aktywnosci

Ile pieniędzy może uzyskać samorząd na budowę takiego obiektu?

Warto wiedzieć, że dofinansowanie ze Skarbu Państw może wynosić maksymalnie do 50% całego kosztu inwestycji w przypadku bogatszych gmin, i do 70% całego kosztu budowy w przypadku gmin biedniejszych. Dofinansowanie do wariantu podstawowego Otwartych Stref Aktywności będzie wynosić do 25 000 zł dla bogatszych gmin i do 35 000 zł dla gmin biedniejszych. Natomiast dofinansowanie do obiektu w wariancie rozszerzonym będzie wynosić do 50 000 zł dla gmin bogatszych i do 70 000 zł dla gmin biedniejszych. Warto zaznaczyć, że wnioski mogą składać nie tylko samorządy terytorialne, ale też podmioty posiadające osobowość prawną np. fundacje i spółdzielnie mieszkaniowe.

W zdrowym ciele zdrowy duch

W starożytnej Grecji, tężyznę fizyczną stawiano na równi z rozwiniętym umysłem, a Grecy w tamtym okresie byli niezwykle biegli w dobrych ideach. Tylko, że trzeba to rozumieć w poprawny sposób, a nie podążać wyłącznie w jedną lub drugą stronę, jak robi to dziś wiele osób. Zatracanie się w dążeniu wyłącznie w jednym kierunku prowadzi do tego, że jesteśmy wysportowani, ale nie mamy odpowiednich kwalifikacji do wykonywania pracy albo mamy świetne kwalifikacje i dobrą pracę, ale do tego nadwagę i po wejściu po schodach łapiemy zadyszkę. Chyba żadna z tych opcji nie jest dobra, prawda? Sport potrafi kształtować charakter, pomaga w budowaniu dobrych nawyków, no i oczywiście pozytywnie wpływa na zdrowie, a plusów znajdzie się jeszcze więcej. Otwarte Strefy Aktywności pozwolą na doskonalenie ciała i ducha bez wielkich nakładów finansowych.

Tekst zredagowano w oparciu o dane zawarte w witrynie https://www.fitpark.pl/otwarte-strefy-aktywnosci-program-osa.html. Przedsiębiorstwo to zajmuje się projektami oraz wykonaniem Otwartych Stref Aktywności. W jego ofercie znajdziemy szeroki wybór urządzeń sportowo-rekreacyjnych. Firma troszczy się o projekt na każdym etapie jego realizacji.
2 thoughts on “Otwarte Strefy Aktywności, czyli sport to zdrowie

  1. gaga

    super pomysl, u mnie wlasnie niedawno powstala taka strefa;-) i powiem, ze jak tylko wychodzi slonce to sporo osob sie tam przewija i korzysta

    Odpowiedz
  2. Marta

    Nie wiem tylko czy trening zimą na zewnątrz to dobry pomysl, ale sama inicjatywa super 😉 ciekawe czy u mnie w gminie sie zdecyduja

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *