odszkodowanie za lot

Odszkodowanie za lot – ile pieniędzy możesz dostać?

Odszkodowanie za lot jakie możesz otrzymać różni się w zależności od długości trasy lotu, ale nie różni się od danej linii lotniczej. Oznacza to, że minimalna wysokość odszkodowania za lot wynosi tyle samo dla każdego przewoźnika pochodzącego z terenu UE.

Odszkodowanie za lot może wynosić nawet do 600 euro. Jego kwota uzależniona jest od liczby kilometrów lotu, który miał pokonać odwołany bądź opóźniony samolot. Ta informacja i wytyczne z konkretnymi liczbami również pochodzi z rozporządzenia nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady.

Na jaką kwotę można liczyć?
– Loty krótsze o długości do 1500 kilometrów: 250 euro;
– Loty w obrębie Wspólnoty liczących powyżej 1500 kilometrów oraz tych o długości od 1500 do 3500 kilometrów: 400 euro;
– Dla wszystkich pozostałych, nieuwzględnionych powyżej lotów: 600 euro

W Europie najczęściej linie lotnicze za złożone wnioski o odszkodowanie za lot wypłacają średnio ok. 415 euro. Zależy to od procesu ubiegania się o określoną sumę. Profesjonalne firmy zajmujące się odzyskiwaniem odszkodowania od linii lotniczych szacują, że Europejczycy mogliby ubiegać się o pulę pieniędzy liczoną nawet w milionach euro, gdyby tylko odpowiednio wiedzieli, jakie są ich prawa i jak się ich domagać. Może jednak warto skorzystać z usług takich instytucji?

Inny lot zaproponowany przez przewoźnika – kwota o połowę mniejsza

Linie lotnicze mogą wypłacić kwotę o połowę mniejszą, jeśli zaproponują inny lot. To rozwiązanie zakłada jednak warunek, że czas przybycia do miejsca docelowego nie może różnić się od pierwotnie zakładanego. Czas taki jest również ustalony w zależności od kilometrów jaki dany lot ma zamiar przebyć.
– Dla lotów krótkich o długości do 1500 kilometrów: 125 euro; maksymalna różnica między starym a nowym czasem przelotu: 3 godziny;
– Dla lotów w obrębie Wspólnoty liczących powyżej 1500 kilometrów oraz tych o długości od 1500 do 3500 kilometrów: 200 euro; maksymalna różnica między starym a nowym czasem przylotu: 3 godziny;
– Dla wszystkich pozostałych, nie uwzględnionych powyżej lotów: 300 euro; maksymalna różnica między starym a nowym czasem przylotu: 4 godziny.

odszkodowanie

Odszkodowanie za lot najczęściej otrzymuje się w formie pieniężnej, zwrotem w gotówce lub na konto bankowe. Możesz jednak zgodzić się na inną formę płatności, na przykład bony podróżne.

Koszty związane z pośrednictwem firmy zajmującej się pozyskiwaniem odszkodowań
Na rynku istnieją również instytucje zajmujące się pozyskiwaniem odszkodowań za lot. Jeśli nie chcesz sam zajmować się składaniem wniosków czy późniejszą procedurą, możesz skorzystać z takiej możliwości.

W takiej sytuacji prowizja wynosi najczęściej 25% od sumy odszkodowania. Często jest to jednak kwota przed potrąceniem podatku, który wynosi 23%. Warto zwrócić na to uwagę, a także dopytać się firmy, ponieważ może się okazać, że po odliczeniu prowizji, a później VAT będziemy musieli oddać pośrednikowi nieco ponad 30% lub nawet 60%. Należy się zatem zastanowić czy jest to opłacalne, na przykład przy możliwości uzyskania odszkodowania w kwocie 250 euro.

Odszkodowanie za lot? Warto!
Warto jednak ubiegać się o przyznanie odszkodowania, ponieważ jest ono prawem każdego pasażera. Wysokość odszkodowania za lot w wielu przypadkach wynosi nawet kilkukrotnie więcej niż średnia cena biletu w liniach niskobudżetowych. Niestety to ile dostaniesz rekompensaty nie idzie w parze z wysokością ceny biletu. Ubiegając się o odszkodowanie za lot warto zatrzymać swoją kartę pokładową, w razie weryfikacji.

Jeśli nie wiesz jak starać się o odszkodowanie za lot lub masz problemy z jego uzyskaniem, możesz zwrócić się o pomoc do https://wieksze-odszkodowanie.pl. Firma specjalizuje się w pozyskiwaniu wysokich odszkodowań, a także oferuje usługi doradcze w tym zakresie.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *