Jakie są formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórnym?

Kiedy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, musimy bardzo mocno zwrócić uwagę na to, jak wyglądają formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórym. Sprawdźmy zatem, jak przedstawia się ta kwestia.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego, nie tylko jest dla nas dużo bardziej korzystny, jeśli chodzi o samą cenę zakupu. Mieszkania, które kupujemy z rynku wtórnego, to obecnie zdecydowanie najczęściej kupowane nieruchomości. W dużej mierze wynika to z przeznaczenia takich nieruchomości – ich głównym założeniem z reguły jest to, by zarabiały na siebie. Kupujemy zatem mieszkanie z rynku wtórnego, które w założeniu zostaje przeznaczone np. na wynajem. Nie oznacza to jednak, że i w takim przypadku, formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórym są inne, niż w przypadku, kiedy faktycznie my w takim mieszkaniu zamierzamy mieszkać.

Podatek od mieszkania, które kupujemy na rynku wtórnym

To, od czego musimy zacząć, jeśli chodzi o formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórym, to przede wszystkim kwestia uiszczenia przez nas podatku od zakupu nieruchomości. Przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego, musimy zapłacić podatek, którego wysokość wynosi 2% od ceny zakupu nieruchomości. Jest to tzw. podatek od czynności cywilnoprawnych, a za takie oczywiście uznaje się moment dokonania zakupu nieruchomości. Warto podkreślić, że jeśli kupujemy mieszkanie od dewelopera, nie musimy uiszczać takiego podatku. To podstawowa różnica, jeśli chodzi o formalności związane z kupnem nieruchomości z rynku wtórnego, od tych formalności, które związane są z zakupem nieruchomości od dewelopera czyli – z rynku pierwotnego.

Podatek PCC – kiedy musimy go zapłacić?

W przypadku, kiedy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, bardzo ważną formalnością, której musimy dopełnić, jest zapłacenia podatku PCC. Warto jest jednak podkreślić, że taki podatek, mamy obowiązek zapłacić w terminie do 14 dni od daty zakupu nieruchomości. Opłaty dokonuje się w urzędzie skarbowym a drukiem, który umożliwia nam dokonanie takiej opłaty jest deklaracja PCC – 3.

formalnosci

Protokół odbioru mieszkania

To, na co też musimy zwrócić uwagę, jeśli chodzi o formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórym, to protokół odbioru mieszkania. Spisane muszą zostać liczniki ciepła, wody jak również energii elektrycznej. To wszystko jest ważne, aby osoby, które zamierzają mieszkać w takim mieszkaniu, wiedziały dokładnie czego ile zostało zużyte. W przypadku sporządzanie protokołu odbioru mieszkania, bardzo ważne jest nie tylko to, aby spisać wspomniany stan liczników, ale też – wskazać, ile kompletów kluczy zostaje przekazanych oraz czy czynsz za bieżący miesiąc został opłacony.

Ogólnie wszelkie formalności związane z zakupem nieruchomości na rynku wtórnym, dotyczą bardzo różnych kwestii. Koniecznie jednak musimy o nie zadbać, aby zyskać pewność, że zakupione przez nas mieszkanie nie będzie ani zadłużone, ani też nie będzie ono posiadało ukrytych wad. Opłacenie podatków, daje nam gwarancję bezpieczeństwa i uchroni nas od kar ze strony urzędu podatkowego. Te, które wymienione zostały w powyższym artykule, to zaledwie część ze wszystkich formalności związanych z kupnem nieruchomości na rynku wtórym, o jakie koniecznie musimy zadbać.

Więcej o formalnościach jakich musisz dopilnować przed zakupem mieszkania na rynku wtórnym, przeczytasz w obszerniejszym artykule w serwisie Homescanner https://www.homescanner.pl/wiedza/formalnosci-zwiazane-z-kupnem-nieruchomosci-na-rynku-wtornym. Homescanner jest ekspertem od badania zakupu nieruchomości na rynku wtórnym.
One thought on “Jakie są formalności związane z kupnem nieruchomości na rynku wtórnym?

  1. Edyta45

    A co to jest ten podatek PCC? Ile wynosi? Bije sie z myslami czy kupowac wlasnie mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtornego, a może podatek PCC placi sie tez przy rynku pierwotnym?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *